Miniony tydzień przyniósł wyraźne spadki cen zbóż i rzepaku na europejskiej giełdzie Matif. To efekt kombinacji czynników: korekty po wcześniejszych wzrostach wywołanych konfliktem na Bliskim Wschodzie, gwałtownego spadku cen ropy naftowej oraz rekordowo silnego kursu euro wobec dolara.

Pszenica i kukurydza z silnymi spadkami
Cena pszenicy z dostawą we wrześniu spadła o 11,9 euro (-6,2%) do poziomu 196 EUR/t. Dzień wcześniej kontrakt osiągnął swoje wielomiesięczne minimum. Z kolei cena kukurydzy z dostawą w listopadzie potaniała w skali tygodnia o 4,5 euro (-4,1%) do poziomu 199 EUR/t, mimo niewielkiego odbicia w piątek.
Tendencje z paryskiego parkietu naśladowały także notowania w Chicago, gdzie w ciągu tygodnia pszenica SRW potaniała aż o 6,8%, soja o 3,9%, a kukurydza o 2,6%. Presja spadkowa była wynikiem zarówno rozejmu na Bliskim Wschodzie, jak i korzystnych prognoz pogodowych dla amerykańskich upraw.
Rzepak mocno w dół, za ropą
Szczególnie silne spadki dotknęły rzepaku. Cena kontraktu z dostawą w sierpniu spadła aż o 31 euro (-6,2%), osiągając poziom 474 EUR/t. Spadki były konsekwencją gwałtownego tąpnięcia na rynku ropy – w pierwszych dniach tygodnia cena ropy Brent runęła o ok. 15%, co wywołało lawinową przecenę całego kompleksu oleistych, ściśle powiązanego z rynkiem biopaliw.
Warto przypomnieć, iż w USA aż 35% zbiorów kukurydzy trafia do produkcji etanolu, a nasiona oleistych – w tym rzepak – są bazą do wytwarzania biodiesla.
Mocne euro osłabia konkurencyjność unijnych zbóż
Kolejnym czynnikiem wpływającym na spadki była siła euro. W piątek kurs EUR/USD przekroczył 1,17 – najwyżej od października 2021 r., a dolar był najtańszy względem złotówki od czterech lat (poniżej 3,63 PLN). To pogarsza konkurencyjność eksportową unijnej pszenicy i rzepaku, jednocześnie sprzyjając tańszemu importowi zbóż, olejów i nasion z państw trzecich.
Początek nowego tygodnia – nastroje mieszane
W poniedziałek 30 czerwca, tuż po południu, ceny zbóż na Matif utrzymują się w pobliżu piątkowego zamknięcia, jednak rzepak traci kolejne 3 euro. W Chicago, podczas sesji nocnej, niewielki wzrost notuje stara kukurydza, natomiast pszenica i nowe kontrakty kukurydziane ponownie tanieją.
Po wcześniejszych wzrostach wywołanych napięciami geopolitycznymi, rynek zbóż i oleistych powrócił do trendu spadkowego. Ceny są pod presją słabej ropy i silnego euro, a prognozy pogody dla USA i wysoka konkurencja z importu mogą pogłębiać tę tendencję w nadchodzących tygodniach.