Zmiana na czele resortu rolnictwa: Stefan Krajewski nowym ministrem

8 godzin temu

Nowe otwarcie w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi. W ramach rekonstrukcji rządu Donalda Tuska stanowisko szefa resortu objął Stefan Krajewski, dotychczasowy wiceminister. Zastąpił Czesława Siekierskiego, który pełnił funkcję ministra od grudnia 2023 r.

Zmiana na czele resortu rolnictwa: Stefan Krajewski nowym ministrem Fot. MRiRW

Tusk: „Potrzebna nowa energia”

Premier Donald Tusk ogłosił zmiany w rządzie 23 lipca. Jak podkreślił, decyzja o przekazaniu resortu w ręce Stefana Krajewskiego wynika z potrzeby „nowej energii i zaangażowania” w trudnym dla rolnictwa czasie.
Po bardzo ciężkiej pracy ministra Siekierskiego, teraz przyszedł czas na Krajewskiego. Jestem przekonany, iż wleje dużo energii w działanie tego resortu – powiedział szef rządu.

Kim jest nowy minister rolnictwa?

Stefan Krajewski ma 44 lata, pochodzi z Zambrowa na Podlasiu. Jest posłem PSL i szefem tej partii w województwie podlaskim. Z wykształcenia politolog, ukończył również studia podyplomowe z zakresu Wspólnej Polityki Rolnej UE oraz MBA. Choć sam nie prowadzi gospodarstwa rolnego, ma doświadczenie w pracy na rzecz rolnictwa – był m.in. dyrektorem Podlaskiego Oddziału ARiMR.

Jako wiceminister odpowiadał za nadzór nad ARiMR i Inspekcją Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych, a także za współpracę resortu z Sejmem i Senatem.

Czesław Siekierski żegna się z resortem

Ustępujący minister, Czesław Siekierski, w swoim wpisie w mediach społecznościowych zaznaczył, iż politykę należy prowadzić nie zza biurka, a w terenie.
Kampania toczy się cały czas – od rana do wieczora. Trzeba jeździć, spotykać się z rolnikami, prowadzić rozmowy, choćby jeżeli są trudne” – napisał 20 lipca.

Podczas swojej kadencji Siekierski wielokrotnie spotykał się z rolnikami, również w czasie ogólnopolskich protestów. Podkreślał, iż najważniejszy jest dialog i rozwiązywanie problemów w porozumieniu z branżą.

Dopłaty do materiału siewnego 2025: Wypłacono już 20 mln zł

Wyzwania czekają

Przed nowym ministrem stoi szereg poważnych wyzwań: pogarszająca się sytuacja na rynku cukru i zbóż, rosnące niezadowolenie rolników, zmiany w unijnej polityce handlowej oraz oczekiwane dopłaty do produkcji. W nadchodzących miesiącach okaże się, czy Krajewski zdoła zbudować zaufanie środowisk rolniczych i skutecznie odpowie na ich potrzeby.

Idź do oryginalnego materiału