EKOzwroty InPost: ponad 130 tys. przesyłek i 530 ton rzeczy zdatnych do dalszego użycia

2 miesięcy temu

Grupa InPost w ramach usługi EKOzwroty zachęca Polaków do oddawania tekstyliów czy sprzętu AGD za pośrednictwem urządzeń Paczkomat. EKOzwroty mają na celu dać drugie życie niepotrzebnym, ale przez cały czas zdatnym do użycia przedmiotom. Tylko w 2024 roku wysłano ponad 130 000 przesyłek EKOzwrotami, co dało ponad 530 ton rzeczy nadających się do ponownego użycia.

– Wiele osób niechętnie podchodzi do segregacji, a jest to błąd. Ubrania, często w dobrym stanie, można łatwo przekazać kolejnym użytkownikom. W odpowiedzi na nowe przepisy dotyczące konieczności segregacji tekstyliów, usługa EKOzwrotów umożliwia łatwe i szybkie wysłanie ich dzięki maszyn Paczkomat. Tylko w ciągu ostatniego roku zainteresowanie naszym programem wzrosło dwukrotnie, a w 2024 w ramach EKOzwrotów wysłano 130 000 przesyłek, co finalnie dało 530 ton rzeczy zdatnych do dalszego użycia. Z urządzenia Paczkomat przekazane przedmioty trafiają do profesjonalnej firmy, gdzie są sprawdzane pod kątem sprawności i możliwości ponownego wykorzystania. W przypadku sprzętów elektronicznych są one poddawane testom zgodnie z normami unijnymi dotyczącymi ponownego użycia. Powtórne wykorzystywanie rzeczy ogranicza zużycie surowców oraz ilość generowanych odpadów – mówi Izabela Karolczyk – Szafrańska, Chief Marketing & ESG Officer, InPost.

Program EKOzwroty

Program EKOzwroty jest realizowany wraz z Fundacją Odzyskaj Środowisko od 2021 roku. Początkowo można było za jego pomocą przekazywać sprzęt elektryczny i elektroniczny, a w 2022 dołączyły nowe kategorie: odzież, obuwie, artykuły dziecięce, książki i zabawki. Nadanie przesyłki jest bezpłatne i dostępne na terenie całej Polski – w każdej maszynie Paczkomat, dzięki aplikacji mobilnej lub strony https://szybkiezwroty.pl/pl/EKOzwroty.

Z EKOzwrotów korzysta coraz więcej osób – w 2024 roku nadano ponad 130 tysięcy przesyłek, a do dalszego wykorzystania, zgodnie z pierwotnym przeznaczeniem, nadawało się ok. 70 proc. przedmiotów. W ramach EKOzwrotów najczęściej przesyłane są tekstylia i obuwie, które stanowią ok. 60 proc. wszystkich przesyłek. W czwartym kwartale 2024 roku aż 83 proc. tekstyliów zostało przekazanych do dalszego użytkowania. Za pośrednictwem Fundacji Odzyskaj Środowisko rzeczy trafiają także bezpośrednio do potrzebujących w świetlicach środowiskowych, schroniskach, bibliotekach czy innych stowarzyszeniach.

InPost uruchamia też nowe wyzwanie w ramach programu lojalnościowego. Dotychczas za każdy nadany EKOzwrot dostawało się 20 InCoinów, natomiast w ramach kampanii „Porządki bez wyrzutów” InPost podwaja tą liczbę – do 12 marca za nadanie EKOzwrotu zyskuje się 20 + 20 InCoinów ekstra!

Nowe przepisy

Zgodnie z nowelizacją z lipca 2019 r. ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, od 1 stycznia 2025 r. Punkty Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK) mają obowiązek przyjmowania odpadów tekstylnych i odzieży. Tym samym konsumenci nie mogą już wyrzucać ich do kontenerów z odpadami zmieszanymi.

W przypadku sprzętu elektronicznego, oddanego w ramach EKOzwrotów – o ile usterki lub wady pozwalają na zachowanie pierwotnej funkcji, a koszt serwisu nie przekracza kosztów wytworzenia – produkt może zostać ponownie wprowadzany do obiegu. o ile sprzęt nie nadaje się do ponownego użycia, jest on przekazywany do profesjonalnych zakładów przetwarzania zużytego sprzętu – dzięki czemu możliwe jest odzyskanie z niego ponad 80 proc. materiałów – surowców, które posłużą do budowy nowych urządzeń.

Idź do oryginalnego materiału