IKEA znacząco zmniejszyła ślad węglowy

2 miesięcy temu

Globalnie Grupa IKEA zmniejszyła swój ślad węglowy o 30,1 proc. w porównaniu do poziomu bazowego z roku finansowego 2016. IKEA Retail Polska nie pozostaje w tyle tych osiągnięć. Zeroemisyjne dostawy do klientów, lokalne wsparcie społeczne dla tysięcy osób czy 100 proc. energii elektrycznej z odnawialnych źródeł we wszystkich sklepach w Polsce to dowód, iż zrównoważone działania mogą iść w parze z biznesowym wzrostem.

Grupa Ingka, największy partner detaliczny IKEA, zaprezentowała właśnie wyniki, które potwierdzają jej zaangażowanie w zmniejszanie wpływu na środowisko i budowanie lepszego życia dla wielu osób. Pomimo licznych globalnych i lokalnych wyzwań firma priorytetowo traktuje inwestycje w ramach swojej transformacji, by stać się jeszcze bardziej dostępną, przystępną cenowo i zrównoważoną.

Podsumowanie Roczne oraz Raport Zrównoważonego Rozwoju za rok finansowy 2024 pokazuje, iż Grupa Ingka globalnie zmniejszyła swój ślad węglowy o 30,1 proc. w porównaniu do poziomu bazowego z FY16, jednocześnie zwiększając skalę działalności – wzrost przychodów w ostatnim roku wyniósł 23,7 proc.. Dodatkowo, 41,1 proc. dostaw (ponad 6,3 mln) do domów klientów zostało zrealizowanych przy użyciu pojazdów o zerowej emisji, co stanowi prawie 25 proc. wzrost w porównaniu do poprzedniego roku.

IKEA Retail Polska na tle globalnych danych

IKEA Retail w Polsce, spółka należąca do Grupy Ingka, również nie ustępuje w tych globalnych dążeniach klimatycznych. Ślad węglowy związany z własnymi operacjami spadł tutaj o ponad 25 proc. względem FY16. IKEA stawia na elektromobilność również w naszym kraju. Już teraz 90 proc. dostaw na rynku warszawskim odbywa się dzięki pojazdów o zerowej emisji, przy czym w roku poprzednim było to niecałe 25 proc..

Pomimo niepewności gospodarczej w minionym roku, Grupa Ingka konsekwentnie inwestuje w długoterminowy rozwój wszystkich obszarów działalności na świecie. Do końca FY24 firma zainwestowała lub zobowiązała się do inwestycji 4,2 miliarda euro w odnawialne źródła energii, wspierając transformację niskoemisyjną także poza swoim łańcuchem wartości. Obecnie aż 96,6 proc. energii elektrycznej wykorzystywanej przez Grupę w operacjach własnych pochodzi ze źródeł odnawialnych.

IKEA nie zapomina również o odpowiedzialnym gospodarowaniu zasobami oraz minimalizowaniu ilości odpadów. W roku finansowym 2024 Grupa Ingka osiągnęła wskaźnik recyklingu na poziomie 77,7 proc.. Patrząc z kolei lokalnie, IKEA Retail Polska recyklingowi poddaje ponad 83 proc. odpadów operacyjnych. W Polsce dużą popularnością cieszy się też usługa „Oddaj i Zyskaj”, dzięki której firmie udało się odkupić prawie 4 900 produktów od klientów, a 4 500 z nich zyskało drugie życie u nowych właścicieli i właścicielek.

Lepsze życie: IKEA to więcej niż meble

Programy społeczne i wsparcie osób w trudnej sytuacji życiowej towarzyszą działalności IKEA od dekad. W 2024 roku, Grupa Ingka pomogła globalnie 81 080 osobom poprzez różnorodne inicjatywy – od reakcji na bieżące sytuacje kryzysowe, przez programy edukacyjne aż po wsparcie zatrudnienia osób z doświadczeniem uchodźczym. Przez ostatni rok pracownicy i pracowniczki IKEA poświęcili na realizację tych działań ponad 132 400 godzin wolontariatu. W Polsce w projekty pomocowe zaangażowało się blisko 2 000 osób pracujących i kupujących w IKEA, by poprawić jakość życia ponad 2 700 osób w potrzebie.

IKEA kontynuuje także swój program stażowy „Liczą się umiejętności”, w ramach którego od 2019 roku wsparcie otrzymało 3 700 osób z doświadczeniem uchodźczym w 26 krajach. W polskiej odsłonie projektu było to 50 osób, zdobywających cenne doświadczenie zawodowe na 6 różnych rynkach lokalnych. Do końca 2027 roku Grupa Ingka zobowiązała się do wsparcia kolejnych 3 000 osób z doświadczeniem uchodźczym i ubiegających się o azyl.

– Zrównoważony rozwój w IKEA to sposób prowadzenia biznesu uwzględniający wpływ na planetę i na ludzi – osoby pracownicze, społeczności lokalne i cały łańcuch wartości. Takie podejście wymaga zaangażowania i współpracy wszystkich w organizacji. Dlatego z dumą patrzymy na osiągnięcia ubiegłego roku, które są wynikiem ciężkiej pracy i zaangażowania wszystkich zespołów w Grupie Ingka. Cieszymy się, iż nasze dotychczasowe działania przynoszą realne i mierzalne efekty, ale dostrzegamy też, ile jeszcze intensywnej pracy przed nami, by zrealizować nasze ambicje, takie jak zerowe emisje netto w 2050 roku, prowadzenie transformacji w kierunku cyrkularnym czy budowanie i wzmacnianie kultury różnorodności i włączania w społecznościach – podsumowuje Agata Czachórska, Dyrektorka Zrównoważonego Rozwoju w IKEA Retail w Polsce.

Idź do oryginalnego materiału