
KOWR sprzedaje gospodarstwo rolne o powierzchni 105 ha. Znajduje się ono na pograniczu woj. dolnośląskiego i wielkopolskiego. Ponad 30 ha to grunty orne w dobrej i średniej klasie. Do tego dość dużo budynków gospodarczych. Jaka jest cena gospodarstwa?
KOWR sprzedaje gospodarstwo w Borzęcinie w dolnośląskim
Oddział Terenowy Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa (KOWR) we Wrocławiu ogłosił, iż zamierza sprzedać gospodarstwo rolne położone w miejscowości Borzęcin pod Żmigrodem w woj. dolnośląskim. Łączna powierzchnia gospodarstwa to aż 105 ha.
Warto także zwrócić uwagę, iż grunty orne stanowią ponad 31 ha. Natomiast pastwiska i łąki to niemal 70 ha. W przypadku gruntów ornych są to ziemie o dobrej klasie. Ponad 12 ha to klasa RII, kolejne 5,67 ha to RIIIa i niemal 2 ha w klasie RIIIb. Ponad 10 ha to grunty klasy RIVa.
Do gospodarstwa należy też wiele budynków gospodarczych, w tym m.in.:
- magazyny paszowe o powierzchni zabudowy 160,00 m2 i 330,60 m2
- tuczarnia o powierzchni zabudowy 702,00 m2;
- obora o powierzchni zabudowy 540,50 m2;
- obora udojowa o powierzchni zabudowy 1 512,50 m2;
- warsztat o powierzchni 140 m2;
- wiata na maszyny rolnicze o powierzchni 555 m2, ale w jej wnętrz został utworzony wybiegu dla bydła z obory.
Do gospodarstwa należy również dom dwukondygnacyjny o powierzchni zabudowy ponad 114 m2. Budynek posiada instalacje elektryczną, wodociągową, kanalizacyjną. Ma także centralne ogrzewanie i podgrzewanie ciepłej wody użytkowej z kotła olejowego firmy Buderus.
Część gospodarstwa ma ciągi komunikacyjne utwardzone kostką kamienną i betonową. Teren jest też ogrodzony siatką na słupkach stalowych lub elementów prefabrykowanych.
KOWR sprzedaje gospodarstwo objęte częściowo ochroną konserwatorską
Warto też zwrócić uwagę, iż część gospodarstwa, które sprzedaje KOWR to dawny zespół folwarczny. Znajduje się on w wojewódzkiej i gminnej ewidencji zabytków i podlega ochronie konserwatorskiej.
– Nowa zabudowa możliwa jest wyłącznie w miejscu nieistniejącej historycznej, lub jako logiczne uzupełnienie układu zabudowy, obowiązuje zakaz zabudowy w obrębie historycznego majdanu. Zespół folwarczny w Borzęcinie powinien być zbywany w całości na rzecz jednego właściciela i zagospodarowany w jednolity, spójny sposób, zgodny z zasadami ochrony zabytków – można przeczytać w ogłoszeniu Ośrodka.
Ponad 8 mln zł za gospodarstwo rolne w Borzęcinie
KOWR w swoim ogłoszeniu podaje, iż cena gospodarstwa rolnego w Borzęcinie wynosi 8,2 mln złotych brutto. Ośrodek zastrzega jednak, iż nieruchomość ta jest przeznaczona do sprzedaży, ale w trybie bezprzetargowym.
KOWR może sprzedać gospodarstwo i rozłożyć spłatę należności na roczne raty. Ale kandydat na nabywcę musi przedłożyć zabezpieczenie spłaty kwoty należności rozkładanej na raty. Jego sytuacja finansowa pozwala na spłatę tej należności. Żeby nowy nabywca mógł nabyć gospodarstwo w Borzęcinie i mieć spłatę nałożoną na raty musi wpłacić co najmniej 10 proc. ceny sprzedaży nieruchomości i to płatnej przed podpisaniem umowy. Natomiast okres spłaty należności nie może być dłuższy niż 15 lat.
Ile gruntów ma KOWR do rozdysponowania?
Zgodnie z danymi KOWR z początku 2025 roku, w Zasobie Własności Rolnej Skarbu Państw pozostanie niemal 1,33 mln ha gruntów, z czego niemal 1,05 mln ha są w dzierżawie.
Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa ma do rozdysponowania łącznie niemal 174 tys. ha gruntów. Z czego wrocławski oddział KOWR ma rozdysponowania ponad 28 tys. ha gruntów rolnych.
A średnia cena sprzedaży gruntów rolnych z Zasobu WRSP w 2024 r. w woj. dolnośląskim wynosiła 68 117 zł za 1 ha.