Mokry termometr, zraszanie nadkoronowe i 40 godzin mrozu

3 tygodni temu

Mokry termometr. Co to takiego?

Przed ostatnimi przymrozkami kolejne osoby zwracały uwagę na temperaturę mokrego termometru, którą nie posługujemy się na co dzień. To właśnie ona jest ważniejsza z punktu widzenia roślin i potencjalnych uszkodzeń, jakich może dokonać przymrozek.

Z definicji temperatura mokrego termometru jest najniższą temperaturą, jaką może uzyskać porcja powietrza wyłącznie poprzez chłodzenie ewaporacyjne. Kiedy powietrze ma maksymalną (100 %) wilgotność, temperatura mokrego termometru jest równa normalnej temperaturze powietrza (temperaturze termometru suchego). W miarę zmniejszania się wilgotności, temperatura mokrego termometru staje się niższa od normalnej temperatury powietrza.

Grusza po wielogodzinnej pracy zraszania nadkoronowego

Zraszanie nadkoronowe a 40 godzin mrozu

W nocy z soboty na niedzielę nieliczni sadownicy uruchomili instalacje zraszania nadkoronowego, choć doradcy odradzali to w swoich komunikatach. Eksperci mieli rację. Lód nie roztopił się przez całą niedzielę, pomimo tego, iż temperatura przecież była „na plusie”. Odpowiedzią na pytanie dlaczego jest czerwona linia na załączonym niżej wykresie. Temperatura mokrego termometru była poniżej zera przez 40 godzin lub więcej. Zraszanie pracowało także w nocy z niedzieli na poniedziałek, przez co masa lodu rodziła ryzyko uszkodzenia konstrukcji.

Masy powietrza, które dotarły nad Polskę w ostatnich dniach były bardzo suche i właśnie to powodowało tak duże różnice między suchym i mokrym termometrem. Powyższą zależność widzimy doskonale na wykresie. Im niższa wilgotność, tym większa różnica między suchym i mokrym termometrem. Wykres obrazuje okres od godziny 17:00 w sobotę do godziny 17:00 w poniedziałek.

Na wykresie zastosowaliśmy dwie skale.

  • czarna linia – temperatura suchego termometru (lewa skala w stopniach Celsjusza)
  • czerwona linia – temperatura mokrego termometru (lewa skala w stopniach Celsjusza)
  • zielona linia – wilgotność powietrza (prawa skala w %)
Temperatura suchego i mokrego termometru oraz wilgotności powietrza na przykładzie stacji meteorologicznej w Wólce Łęczeszyckiej. Opracowanie własne.
Idź do oryginalnego materiału