Dodatkowe środki na utylizację azbestu w gospodarstwach rolnych

3 godzin temu

W ostatnich latach przeprowadzono dwa nabory na dotacje do wymiany pokryć dachowych zawierających azbest w gospodarstwach rolnych. przez cały czas jednak wsparcie jest niewystarczające. Zatem potrzebne są dodatkowe środki na utylizację azbestu.

Samorząd rolniczy z Lubelszczyzny zakomunikował potrzebę uruchomienia naboru na dofinansowanie przedsięwzięć w zakresie zbierania, transportu oraz unieszkodliwiania odpadów zawierających azbest. Ściśle mówiąc, chodzi o działania realizowane w gospodarstwach rolnych. W tym celu wystosowano odpowiedni wniosek do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Dotacje do wymiany dachów z azbestu w gospodarstwach rolnych

Dotychczas przeprowadzono dwa nabory wniosków na dopłaty do wymiany dachów z azbestu w gospodarstwach rolnych, których beneficjentami byli rolnicy:

  • pierwszy nabór — przeprowadzono w terminie od 17 października 2022 r. do 15 listopada 2022 r.;
  • drugi nabór — realizowano w terminie od 15 grudnia 2023 r. do 12 stycznia 2024 r.

Wsparcie dotyczyło wymiany dachów zawierających azbest na budynkach służących do produkcji rolniczej. Konkretnie, takich jak np. obory, chlewnie, kurniki, stodoły, wiaty, garaże czy budynki wielofunkcyjne. Zaś dopłaty wynosiły 40 zł na 1 m2 dachu i przysługiwały do powierzchni nie większej niż 500 m2.

Lubelska Izba Rolnicza wnioskuje o dodatkowe środki na utylizację azbestu w gospodarstwach rolnych.

fot. zrzut ekranu/LIR

Zatem ostatni nabór wniosków na dopłaty do wymiany dachów z azbestem w gospodarstwach rolnych zakończył się przeszło rok temu. Od tamtej pory, mimo apeli rolników o pomoc rządową w dalszym finansowaniu tego przedsięwzięcia, nie uruchomiono kolejnego programu.

Czytaj również: Azbest — złóż wniosek do 31 stycznia, aby uniknąć wysokiej kary

Środki na utylizację materiałów z azbestu ze zdemontowanych dachów

Z kolei beneficjentami dotacji do utylizacji odpadów zawierających azbest ze zdemontowanych dachów były wojewódzkie fundusze ochrony środowiska i gospodarki wodnej. Zaś odbiorcami końcowymi, były jednostki samorządu terytorialnego oraz ich związki. Mianowicie jednostki te mogły skorzystać ze środków w ramach drugiej części „Ogólnopolskiego programu finansowania usuwania wyrobów zawierających azbest”.

Celem tej części programu było dofinansowanie przedsięwzięć w zakresie zbierania, transportu oraz unieszkodliwiania odpadów zawierających azbest pochodzących z gospodarstw rolnych. Czyli, ściśle mówiąc — odbiór i utylizacja eternitu zdemontowanego z budynków. Zaś utylizacja powinna odbywać się zgodne z gminnymi programami usuwania azbestu i wyrobów zawierających azbest.

Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej mogły składać wnioski o to wsparcie w terminie od 15 do 28 czerwca 2023 r. lub do wyczerpania alokacji środków. Z kolei kwota alokacji na udostępnienie środków na udzielanie dotacji wynosiła 100 mln zł.

Dodatkowe środki na utylizację azbestu w gospodarstwach rolnych

Tymczasem na terenie całego kraju przez cały czas jest wiele gospodarstw rolnych, w których jeszcze nie wymieniono dachów z azbestu. Ze względu na wysokie koszty, problematyczna jest zwłaszcza utylizacja azbestu. Z tego powodu zarząd Lubelskiej Izby Rolniczej zwrócił się do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie o wsparcie.

Ściśle mówiąc, samorząd zawnioskował o dodatkowe fundusze na unieszkodliwienie odpadów zawierających azbest w gospodarstwach rolnych. Mianowicie, w piśmie z dnia 25 kwietnia 2025 r. zarząd LIR wskazuje na pilną potrzebę uruchomienia naborów na przedsięwzięcia w zakresie zbierania, transportu oraz unieszkodliwiania odpadów zawierających azbest realizowane w gospodarstwach rolnych.

Nabór na dofinansowanie do utylizacji azbestu w 2025 r. dla wszystkich rolników

W ramach dotychczasowego programu dofinansowanie udzielane było jednostkom samorządu terytorialnego działającym na rzecz beneficjentów, którym ARIMR wypłaciła i rozliczyła środki, na realizację przedsięwzięcia związanego z wymianą pokrycia dachów zawierających azbest. Zdaniem LIR, wsparciem tym powinni zostać objęci wszyscy rolnicy. A wiec również ci, realizujący podobne inwestycje w swoich gospodarstwach rolnych przy udziale wyłącznie środków własnych lub pochodzących z różnych pożyczek.

Zatem zarząd LIR zaapelował o uruchomienie w 2025 r. programu dotyczącego usuwania azbestu, którego beneficjentem końcowym będzie każdy rolnik realizujący zadania związane z wymianą dachów z azbestu. Chodzi więc o to, by środki na utylizację azbestu trafiły nie tylko do tych rolników, którzy realizowali przedsięwzięcie związane z wymianą dachów w ramach przeprowadzonych naborów, ale również wszystkich innych, którzy podjęli się wymiany dachu z eternitu.

Źródło: www.lir.lublin.pl, www.gov.pl

Idź do oryginalnego materiału