Popularny nawóz Korn-KALI ma teraz nowy skład

5 godzin temu

Korn-KALI to jedyny nawóz potasowy, który oprócz chlorku potasu zawiera także naturalny minerał kizeryt – źródło łatwo przyswajalnego magnezu i siarki. Dzięki temu Korn-KALI dostarcza trzech najważniejszych składników pokarmowych dla roślin: potasu, magnezu i siarki – w formie gwałtownie rozpuszczalnej i natychmiast dostępnej dla upraw.

Dlaczego to tak ważne? Z każdym zbiorem plonu gleba traci znaczne ilości potasu, magnezu i siarki, które należy uzupełniać poprzez nawożenie. Korn-KALI zapewnia te składniki w proporcjach odpowiadających potrzebom różnych gatunków upraw. Regularne stosowanie w płodozmianie pozwala pokryć zapotrzebowanie roślin – nie tylko na potas, ale też na siarkę, magnez oraz sód.

Jak zapewnia producent, to doskonały wybór zarówno do nawożenia pożniwnego i jesiennego, jak i jako wsparcie nawożenia wiosennego. Szczególnie w warunkach stresowych (susza, upały, przymrozki) odpowiednia podaż potasu jest niezbędna. Potas reguluje gospodarkę wodną roślin i wspomaga ich odporność na niekorzystne czynniki pogodowe.

Magnez natomiast wspiera proces fotosyntezy oraz rozwój systemu korzeniowego, co przekłada się na lepsze pobieranie wody i składników z głębszych warstw gleby – już od momentu kiełkowania. Siarka z kolei poprawia wykorzystanie azotu, którego stosowanie jest w tej chwili ściśle regulowane. Tylko przy odpowiednim zaopatrzeniu w siarkę możliwa jest efektywna synteza białek, aminokwasów i tłuszczów.

Korn-KALI współgra zarówno z nawozami pojedynczymi (N, P), jak i wieloskładnikowymi. Powinien być stosowany w uprawach o wysokim zapotrzebowaniu na potas, w ramach przemyślanego systemu nawożenia.

Od maja 2025r. produkowany będzie tylko Korn-KALI o nowym składzie:

  • 38 % K2O
  • 6 % MgO
  • 12 % SO3

Dodatkowo dostępna jest również wersja Korn-KALI C:LIGHT – z obniżonym śladem węglowym, dla bardziej zrównoważonego rolnictwa.

K+S ogłasza projekt Werra 2060 – transformacja przemysłu potasowego dla przyszłości Europy

To nie koniec nowości w K+S. Firma zaprezentowała projekt Werra 2060, którego celem jest kompleksowa modernizacja zakładów produkcyjnych w regionie Werra. Inwestycja o wartości 600 milionów euro ma zapewnić długoterminowe bezpieczeństwo dostaw potasu dla europejskiego rolnictwa oraz pozwolić znacząco ograniczyć wpływ zakładów na środowisko.

Celem projektu jest sprawienie, aby produkcja wartościowych nawozów była przyszłościowa i konkurencyjna w perspektywie długoterminowej. Projekt Werra 2060 uwzględnia zarówno wyzwania środowiskowe, jak i rozwój rynku. Dzięki wdrożeniu nowoczesnych technologii i przekształceniu procesów produkcyjnych, kompleks zakładów Werra będzie mógł funkcjonować aż do 2060 roku, dostarczając surowce dla nawozów potasowo-magnezowych produkowanych w Niemczech i Unii Europejskiej.

Realizując projekt Werra 2060 gwarantujemy dostawy strategicznych surowców dla europejskiego rolnictwa, zapewniamy długoterminowe miejsca pracy oraz ograniczamy nasz ślad węglowy – podkreśla Lukas Bangert, Market Managment Europe K+S Minerals and Agriculture.

Innowacyjne technologie to mniejsze zużycie wody i energii

Kluczowym elementem projektu jest wdrożenie innowacyjnej technologii (ESTA) suchego przetwarzania minerałów, która eliminuje potrzebę stosowania wody w procesie separacji surowców. Dzięki temu:

· zużycie wody procesowej w zakładzie Werra zostanie zmniejszone o około 50%,

· emisja CO₂ w zakładach Wintershall i Unterbreizbach spadnie o około 50%,

· składowanie pozostałości poprodukcyjnych na hałdach w Wintershall ograniczone zostanie o ponad 90%.

Od 2028 roku K+S zaprzestanie również odprowadzania wody poprodukcyjnej do rzeki Werra.

Źródło: K+S, opr. mw

Idź do oryginalnego materiału