Średnia lub silna infekcja parcha jest faktem. Trzeba ją przerwać jak najszybciej!

2 tygodni temu

Długie zwilżenie liści i średnia infekcja

Opady deszczu, które ustały dziś rano, nie były duże. W zagłębiu grójeckim spadło od 1,5 do 3 litrów wody na metr (16.04.2025). W kolejnych zagłębiach sadowniczych suma opadu była podobna. Jak już wspominaliśmy wczoraj, nie suma opadu decyduje w kwietniu i maju o sile infekcji pierwotnej. Tym czynnikiem jest czas zwilżenia liścia. Przyjrzyjmy się danym z kilku stacji. W rejonie Grójca wyniósł on:

  • Dylew – ponad 15 godzin
  • Magierowa Wola – ponad 16 godzin
  • Sobienie Kiełczewskie – ponad 14 godzin

Zaglądając do tabeli Millsa widzimy, iż przy notowanej temperaturze doszło do infekcji co najmniej na poziomie średnim, a wewnątrz pąków może być silniejsza. Sytuacja jest dziś na tyle poważna, iż absolutnie nie możemy jej zbagatelizować. To najważniejszy moment w ochronie przed chorobą, a prognozowane na piątek burze sprawią, iż przed sadownikami kolejne zabiegi.

Przerwać infekcje parcha

Trwającą infekcję można zatrzymać na różne sposoby, oto kilka strategii:

  • Jeśli ostatni zabieg był wykonany w sobotę to dziś (16.04.2025) jak najszybciej konieczny będzie zabieg produktem opartym na ditioanonie w górnej dawce z siarką (np. Delan 700WDG).
  • Można użyć także nawozów siarkowo-wapniowych, które zwiększają odporność drzew. Wówczas do przerwania infekcji wykorzystamy faungistatyczne adekwatności polisiarczku wapnia.
  • Im później od rozpoczęcia infekcji tym bardziej „przechodzimy” w konieczność zabiegu interwencyjnego droższymi produktami. W tym wypadku będą to połączenia ditianon + pirymetanil lub ditianon + produkt z grupy SDHI. Jednak warto mieć na uwadze nadchodzące infekcje przy wyższych temperaturach, w przypadku których zdecydowanie lepiej się sprawdzą (noc z piątku na sobotę i sobota).

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone na etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa, o których mowa na etykiecie.

Idź do oryginalnego materiału