Polska Agencja Kosmiczna (POLSA) poinformowała w środę (07.05.2025), iż radziecka sonda kosmiczna COSMOS 482 wystrzelona w przestrzeń kosmiczną w 1972 r. po ponad 53 latach ponownie wejdzie w atmosferę ziemską. Ze względu na specyficzną budowę, wynikającą z pierwotnego przeznaczenia (lądownik w misji na Wenus), prawdopodobnie nie ulegnie całkowitemu zniszczeniu przy ponownym wejściu w atmosferę ziemską. Oszacowania dopuszczają przelot obiektu nad Polską.

Cały obiekt lub jego fragmenty mogą dotrzeć do powierzchni Ziemi
Ze wstępnych wyliczeń orbity obiektu moment wejścia w atmosferę ziemską przewiduje się w nocy z 9 na 10.05.2025 r. z oknem niepewności szacowanym w tej chwili na ok. 13-17 godzin.
Zakres okna niepewności wynika z wykorzystania do predykcji trajektorii lotu obiektu różnych modeli obliczeniowych oraz informacji wejściowych.
Należy zwrócić uwagę, iż w tej chwili orbita ulega dynamicznym zmianom. POLSA od 2 tygodni monitoruje ww. obiekt i na bieżąco będzie informować o zmianach predykcji.
Historia nieudanej misji na Wenus
31 marca 1972 r. o 04:02 GMT rakieta Mołnia 8K78M wyniosła sondę Kosmos 482 na orbitę okołoziemską, jednak lot w stronę Wenus nie powiódł się – awaria timera spowodowała wyłączenie silnika stopnia ucieczkowego Blok L po 125 s od zapłonu. W rezultacie sonda znalazła się na wydłużonej orbicie o apogeum 9806 km i perygeum 204 km.
Kosmos 482 stale zmniejsza wysokość swojej orbity. Przewiduje się, iż ok. 9-11 maja 2025 roku pozostałości statku wejdą w ziemską atmosferę.
Pancerna budowa sondy oznaczać może duże zniszczenia
Pancerna budowa sondy, która miała wytrzymać lądowanie w atmosferze Wenus spowoduje, iż nie spali się ona w gęstniejących warstwach powietrza tylko spadnie nieuszkodzona na Ziemię. jeżeli doszłoby do upadku na tereny gęsto zaludnione, może dojść do znacznych zniszczeń, ponieważ energia wytworzona podczas zderzenia byłaby porównywalna z wybuchem ok. 100-500 KG (Wikipedia).
Źródło: Polska Agencja Kosmiczna, Wikipedia