Nawet pozornie drobne detale, jak kształt komórki w wielodoniczce, mają znaczenie – ogórki zdecydowanie bardziej preferują kubełkowe zamiast stożkowych, co wpływa na system korzeniowy i późniejsze przyjęcie się roślin na miejscu stałym. Jak duże powinny być komórki wielodoniczek? Sprawdź, jak przygotować rozsadę ogórka.
Decydując się na produkcję z rozsady, na ile wcześniej należy ją przygotować, przed planowanym sadzeniem? Jak duże powinny być komórki wielodoniczek? Na te pytania odpowiedział Krzysztof Kubatko z firmy Piobar, wskazując zarazem na istotne aspekty podczas przygotowywania rozsady.
Kiedy siać ogórki na rozsadę?
– Producenci, którzy decydują się na przyspieszenie produkcji i wybierają uprawę z rozsady muszą zaplanować wysiew nasion na ok. 3 tygodnie przed jej posadzeniem. jeżeli chodzi o system przygotowywania rozsad, są dwie szkoły – pierwsza to wysiew po dwa nasiona w większe komórki typu VP-96, a drugi – po jednym nasionku do komórek wielodoniczek typu VP-160 – wskazał ekspert.
Produkcja pojedynczych roślin ogórka, jak wyszczególnił specjalista, to szybszy i wyższy plon oraz mocniejsze rośliny, które tworzą krótsze międzywęźla. w tej chwili jest moda na wysiew nasion ogórka do wielodoniczek z komórkami o stożkowym kształcie, jednak rośliny tego gatunku dużo lepiej rosną w komórkach o kształcie kubełkowym lub kubełkowo-sześciennym. – Wynika to z zawijania systemu korzeniowego w dolnej części komórki – im bardziej jest on zawinięty, tym wolniej i trudniej rośliny przyjmują się na miejscu stałym – tłumaczy Krzysztof Kubatko.
Po wysiewie nasion w wielodoniczki należy utrzymywać dość wysoką temperaturę (ok. 22°C), ale po wytworzeniu liścieni temperatura powinna być obniżona i stopniowo zaczynamy hartować rozsady. Do produkcji rozsady najlepsze są tunele foliowe z systemem bocznego wietrzenia. Dzięki temu nie wentyluje się obiektów przy samej ziemi tylko ok. 50 cm nad nią, pozwala to uniknąć przechłodzenia młodych roślin.
Jak nawozić rozsadę ogórka?
Rośliny ogórka trzymamy od początku wzrostu rozsady na deficycie azotowym, korzystając z zasobności substratów, użytych do ich produkcji, a dopiero po tygodniu od wytworzenia liścieni wprowadzamy nawożenie NPK (z przewagą PK) w ilości ok. 1 kg/1000 l wody.
Kiedy sadzić rozsadę ogórka?
Kiedy rozsada ogórka jest gotowa do wysadzenia na miejsce stałe? Generalnie przyjmuje się, iż rozsada jest gotowa do wysadzenia w pole, kiedy chwytając za liścieniem możemy wyjąć całą roślinę z korzeniem z komórki multiplatu. Lepiej posadzić rośliny szybciej, niż doprowadzić do ich wybiegnięcia, ponieważ przerośnięta rozsada bardzo źle się przyjmuje, co odbija się na plonie owoców.