Marcowy wskaźnik indeksu cen zbóż FAO był najniższy od września 2020 roku

3 tygodni temu
Zdjęcie: Marcowy wskaźnik indeksu cen zbóż FAO był najniższy od września 2020 roku


Z najnowszego raportu Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) wynika, iż międzynarodowe ceny zbóż spadły w marcu po trzech miesiącach stabilizacji. Wskaźnik cen zbóż FAO wyniósł w marcu średnio 109,7 punktu, co stanowi spadek o 2,9 punktu (2,6 procent) w porównaniu z lutym. W skali roku indeks cen zbóż spadł o skromne 1,1%, ale i tak jest najniższy od września 2020 roku.

Indeks cen zbóż FAO (wykres)

Dla porównania, ceny średnie miesięczne pszenicy i kukurydzy w kraju od 2018 roku

Ceny światowe pszenicy spadły w marcu

Globalne ceny pszenicy spadły w marcu, ponieważ obawy dotyczące warunków upraw ustąpiły u niektórych głównych eksporterów z półkuli północnej, podczas gdy niepewność dotycząca rosnących napięć handlowych ciążyła na nastrojach rynkowych. Jednak spadek został złagodzony przez wahania kursów walut, ograniczenie podaży w Federacji Rosyjskiej i zniesienie przez Turcję kwoty importowej pszenicy.

Kukurydza potaniała po kilku miesiącach wzrostowych

Po kilku kolejnych miesięcznych wzrostach światowe ceny kukurydzy również spadły w marcu, co było spowodowane poprawą warunków upraw w Brazylii wraz z ostatnimi opadami deszczu, rozpoczęciem zbiorów w Argentynie.

Także spadkowo na ceny kukurydzy oddziaływały niedźwiedzie prognozy na nadchodzący sezon w Stanach Zjednoczonych Ameryki, słabszy niż oczekiwano popyt importowy z Chin i obawy o zmiany polityki handlowej w różnych krajach.

Wśród innych zbóż gruboziarnistych spadły światowe ceny sorgo, podczas gdy ceny jęczmienia nieznacznie wzrosły.

Indeks cen ryżu także spadł w marcu

Tymczasem indeks cen ryżu FAO spadł w marcu o 1,7 proc., ponieważ słaby popyt importowy i duża podaż eksportowa spowodowały presję spadkową na notowania eksportowe.

Źródło: FAO, MRiRW

Idź do oryginalnego materiału