Nie będzie profilaktycznych szczepień przeciw pryszczycy

5 godzin temu
Zdjęcie: Sytuacja w produkcji zwierzęcej w Świętokrzyskim


Polska pozostaje krajem wolnym od pryszczycy i nie będzie profilaktycznych szczepień przeciwko tej chorobie, ponieważ oznaczałoby to automatyczną utratę tego statusu, a to uderzyłoby w polski eksport rolny – informuje Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Według analiz Zespołu Zarządzania Kryzysowego, sytuacja epizootyczna na Słowacji pozostaje stabilna – od 4 kwietnia br. nie odnotowano w tym kraju żadnych nowych ognisk wirusa. Z kolei na Węgrzech ostatnie ognisko pryszczycy wystąpiło 17 kwietnia bieżącego roku.

MRiRW poinformowało, iż kontynuowane są całodobowe dyżury służb weterynaryjnych służb na południowej granicy Polski. Pojazdy przeznaczone do przewozu zwierząt parzystokopytnych, produktów oraz pasz, słomy i siana kierowane są do 7 wyznaczonych miejsc na granicy w celu dodatkowej kontroli i dezynfekcji.

Resort zapowiedział jednocześnie, iż profilaktyczne szczepienia przeciwko pryszczycy nie będą w Polsce stosowane.

„Szczepienia interwencyjne ochronne lub wygaszające stosuje się w przypadku wystąpienia choroby w danym kraju lub bezpośredniego zagrożenia przeniesienia się wirusa na jego teren. Mają one na celu spowolnienie lub zatrzymanie szerzenia się wirusa” – wskazało MRiRW.

Jak zaznaczono w komunikacie, szczepienia wygaszające prowadzone są w gospodarstwach, w których wystąpiła choroba lub gospodarstwach mających jakiekolwiek związki z ogniskiem choroby i służą jedynie opóźnieniu zabicia zwierząt.

Stosowane są zaś najczęściej w początkowych fazach choroby przy niewielkiej liczbie ognisk i mają na celu stworzenie wokół ogniska choroby strefy zaszczepionych zwierząt, tak aby przerwać transmisję wirusów.

„Wdrożenie szczepień przeciwko pryszczycy skutkuje automatyczną utratą statusu kraju lub regionu wolnego od tej choroby, co ma poważne konsekwencje zarówno dla handlu wewnątrzwspólnotowego, jak i eksportu do państw trzecich. Zaszczepione zwierzęta nie mogą opuścić strefy szczepień inaczej niż do uboju” – podkreślił resort.

Ministerstwo wskazało też, iż produkty pochodzące od zaszczepionych zwierząt mogą być dystrybuowane wyłącznie na terytorium kraju, w którym szczepienia interwencyjne zastosowano. Wyjątek stanowią produkty mleczne poddane wysokiej obróbce termicznej lub o niskiej wartości pH.

/MRiRW/


Idź do oryginalnego materiału