Pługi na początek, siewniki Rabe i MaterMacc, czyli 50 lat Pöttingera na rynku maszyn uprawowych

3 godzin temu

Przejęcie Bayerische Pflugfabrik Landsberg w 1975 r. zapoczątkowało aktywność Pöttingera na rynku maszyn do uprawowych. Dzisiaj maszyny do uprawy gleby i siewu stanowią 1/3 obrotów austriackiego producenta. Przyjrzyjmy się pokrótce jego historii właśnie w tym obszarze.

Uprawówka Pöttingera zaczęła się od pługów

Istniejąca od 1891 roku fabryka „Bayerische Pflugfabrik” była jednym z najstarszych producentów maszyn uprawowych w Niemczech. Dokonując strategicznego zakupu w roku 1975, Pöttinger nie tylko przejął 85 lat doświadczenia, ale także wiedzę specjalistyczną w produkcji wysokiej jakości maszyn rolniczych.

Wszystko zaczęło się od „Bayerische Pflugfabrik”, fot. Poettinger

W kolejnych latach Pöttinger rozwijał tę gałąź działalności, wprowadzając m.in. nową generację pługów SERVO (1988), a następnie nowe maszyny i narzędzia, w tym brony wirnikowe LION (1991) oraz kultywator zawieszany SYNKRO.

Zakup fabryki siewników Rabe i wejście w technologię siewu

Po przejęciu w 2001 roku fabryki siewników Rabe w Bernburgu we wschodnich Niemczech, firma weszła na rynek technologii siewu i rozszerzyła swoją ofertę maszyn rolniczych o siewniki mechaniczne, pneumatyczne i do siewu w mulcz.

Terrasem 4000 debiutuje w 2004 roku, fot. Poettinger

Później pojawiły się kolejne produkty: kompaktowa brona talerzowa TERRADISC (2003 r.) oraz nowa generacja siewników do siewu w mulcz TERRASEM (2004 r.), które wyznaczyły nowe standardy w technice uprawy gleby i siewu. W 2005 roku firma Pöttinger rozszerzyła swoją ofertę produktów o 3-rzędowy kultywator SYNKRO, maszynę nadającą się zarówno do płytkiej, jak i głębokiej uprawy gleby. W 2011 roku wprowadzono na rynek zmodernizowaną serię siewników mechanicznych VITASEM z precyzyjnym dozowaniem i odkładaniem nasion.

Kultywator Synkro, fot. Poettinger

W 2012 roku siewnik do siewu w mulcz TERRASEM został rozbudowany o funkcję podsiewu nawozu. W 2013 roku nowa generacja pneumatycznego siewnika rzędowego AEROSEM otrzymała nagrodę „Maszyna Roku”. Kultywatory TERRIA wprowadzono na rynek w 2020 roku, a w 2021 roku do oferty produktów dodano maszyny do pielęgnacji upraw, takie jak pielniki, kultywatory i brony.

Przejęcie MaterMacca i włączenie do oferty technologii siewu punktowego

W 2022 r. Pöttinger przejął firmę MaterMacc. Spółka z siedzibą w San Vito al Tagliamento w północnych Włoszech słynie ze specjalistycznej wiedzy w zakresie siewu punktowego, technologii siewu mechanicznego i pneumatycznego, techniki pielenia oraz komponentów OEM. Produkty od MaterMacc, doświadczenie w branży rolniczej, lokalizacja firmy, a przede wszystkim zaangażowani pracownicy uzupełniają teraz rodzinne przedsiębiorstwo Pöttinger.

Równocześnie z fuzją obu przedsiębiorstw, w 2022 roku oferta Pöttinger została rozszerzona o wielofunkcyjny przedni zbiornik AMICO. W 2024 w portfolio produktów po raz pierwszy pojawił się kultywator do ultrapłytkiej uprawy o nazwie PLANO.

Jedno z najnowszych osiągnięć firmy, kultywator do ultrapłytkiej uprawy PLANO, fot. Poettinger

Jubileuszowy rok 2025: świętowanie i specjalne oferty

Jak czytamy w komunikacie firmy Pöttinger, jubileuszowy rok 2025 niesie ze sobą wiele wydarzeń, wspomnień oraz jubileuszowe oferty na maszyny uprawowe. Te nie są jeszcze dostępne w Polsce ale z niecierpliwością na nie czekamy i na pewno o nich poinformujemy.

Źródło: Pöttinger, opr. mw

Idź do oryginalnego materiału