Zdrowy system korzeniowy jest podstawą każdej uprawy. Jak zwalczać śmietki?

2 dni temu

W dzisiejszym rolnictwie, gdzie zdrowie gleby i roślin jest kluczowe, coraz większą rolę odgrywają biologiczne metody ochrony. Biofungicyd Trianum, wykorzystujący moc szczepów Trichoderma harzianum T-22 do walki z patogenami i wzmocnienia roślin, czy pożyteczne nicienie entomopatogeniczne, stanowiące bezpieczny i naturalny sposób zwalczania larw szkodników, rewolucjonizują ochronę roślin, zapewniając zdrowsze uprawy i bezpieczeństwo.

Rozwiązania Koppert na choroby i szkodniki glebowe

Podczas tegorocznych targów TSW w Kielcach odwiedziliśmy wiodące firmy, które zajmują się ochroną roślin, aby zapytać o nowości i klasyczne rozwiązania biologiczne dla upraw polowych. Wśród wymienionych narzędzi zwalczania agrofagów pojawiły się nie tylko biopreparaty, ale także nowinki technologiczne. Łukasz Kutermach z Koppert podkreślał, iż polski oddział firmy zintensyfikował swoje działania na rynku Agri bazując na wiedzy i doświadczeniu.

Trichoderma harzianum T-22 – czemu warto ją stosować?

W ciągu ostatnich kilku lat Koppert opracował szereg rozwiązań biologicznych dla upraw polowych i zgromadził bogate doświadczenie w takich krajach, jak: Holandia, Hiszpania, Włochy i Wielka Brytania. Biofungicyd o potwierdzonym naukowo działaniu – Trianum – powstał z połączenia dwóch szczepów Trichoderma harzianum T-22, o wyjątkowych adekwatnościach.

Jeden skutecznie ogranicza choroby, drugi zaś radzi sobie choćby w trudnych warunkach. Dzięki temu preparat działa wszechstronnie, wzmacniając rośliny i zwiększając ich zdolność do pobierania wody i składników odżywczych. Trichoderma wpływa także na dostępność składników mineralnych w glebie, przekształcając je w formy łatwo przyswajalne dla roślin. Co ważne, Trianum można stosować równolegle z tradycyjnymi środkami ochrony roślin, co czyni go produktem niezwykle uniwersalnym. Zdrowy system korzeniowy jest podstawą każdej uprawy.

Zawarta w Trianum Trichoderma gwałtownie zasiedla korzenie rośliny, ograniczając przestrzeń i zasoby dostępne dla patogenów. Dzięki wydzielanym enzymom niszczy ściany komórkowe grzybów chorobotwórczych, skutecznie chroniąc rośliny przed chorobami odglebowymi, takimi jak: Pythium, Fusarium, Sclerotinia czy Rhizoctonia. Trianum dodatkowo stymuluje rozwój włośników, co zwiększa efektywność pobierania wody i składników mineralnych. Rośliny są lepiej odżywione i bardziej odporne na stresy środowiskowe.

Trianum dostępne jest w dwóch formach: proszku (Trianum-P) oraz granulatu (Trianum-G). Proszek sprawdza się w nawadnianiu, podlewaniu kropelkowym czy rozpylaniu. Jest szczególnie polecany do produkcji rozsady w tacach wielokomórkowych. Granulat natomiast można mieszać z podłożem lub aplikować bezpośrednio pod rośliny, co jest wygodne przy uprawach wielkopowierzchniowych.

Pożyteczne nicienie – jak zwalczać śmietki?

Coraz większym problemem producentów warzyw kapustnych i cebulowych staje się zwalczanie śmietki kapuścianej (Delia radicum) i śmietki cebulanki (D. antiqua). Zagrożeniem dla rośliny są larwy, które żerują w korzeniu głównym i szyjce korzeniowej, drążąc korytarze i zjadając tkankę roślinną. Skutecznym, a przy tym bezpiecznym rozwiązaniem problemu ze śmietką, staje się wykorzystanie pożytecznych nicieni entomopatogenicznych (EPN).

Potrzebują one do swojego rozwoju żywicieli, którymi są larwy śmietek. Produkty do ochrony zawierające EPN stosuje się podlewając rozsadę lub wykonując oprysk na całym polu. Nicienie po wprowadzeniu do gleby wnikają do wnętrza larwy śmietki, uwalniając enzymy osłabiające szkodnika, przez co szkodnik ginie. Są biologicznymi środkami zaradczymi, a więc są w pełni bezpieczne dla producenta i konsumenta.

Produkty szczególnie warte uwagi to: Capirel – zawierający gatunek Steinernema feltiae, Casea – zawierający gatunek Steinernema carpocapsae, Capyphor – zawierający gatunek Heterorhabditis bacteriophora. Pożyteczne nicienie stanowią także skuteczną biologiczną metodę zwalczania szerokiej gamy szkodników i owadów. Są naturalnymi wrogami larw chrząszczy, opuchlaków, gąsienic, wciornastków, komarnic i drutowców. Zespół Koppert Polska stale pracuje nad poszerzeniem oferty dla producentów upraw warzyw polowych.

Idź do oryginalnego materiału